Elhunyt John Updike, a ... huszonegyedik szzadi keresztyn hit egyik kiemelked krniksa ...
John Updike a pennsylvaniai Readingben szletett 1932-ben. Nagyapja s apsa presbiterinus lelkszek voltak, ez a tny, neveltetse s az amerikai keleti part egsz kulturlis krnyezete is abba az irnyba befolysolta t, hogy a mindennapi letrl rott regnyeit, novellit flrerthetetlenl titassa a keresztyn hit krdseivel.
Mr gyermekkorban kitnt mvszi rdekldse, mkedvel r desanyja is tmogatta ebben, Updike pedig a ltez legjobb helyeken, a Harvard Egyetemen s Oxfordban tanult irodalmat s festszetet. E kt mvszeti g egyszerre jellemezte alkotsait, meghkkenten plasztikus megfogalmazs przjt. Plyja elejn vekig volt a New Yorker magazin publicistja s knyvismertetje, majd szabadsz lett, visszavonult egy massachusettsi kisvrosba, s kizrlag az rsbl lt. Sorra rta regnyeit, amelyek vilgszerte elismert rv avattk: Szegnyhzi vsr, A kentaur, a Nyl-sorozat, az elkpzelt r alteregrl, Henry Bechrl szl knyvei, Prok, Gyere hozzm felesgl, gy ltja Roger, hogy csak a haznkban legismertebbeket emltsk.
Sokig volt az Egyeslt llamok egyik kulturlis nagykvete a hetvenes vekben, mg azt is megengedhette magnak, hogy brlja a Szovjetuni politikjt a zsid kisebbsggel s a Szolzsenyicinhez hasonlan szmzetsbe knyszertett rkkal kapcsolatban. Megtalltk az irodalmi s egyb elismersek is: ktszer kapott Pulitzer-djat, ktszer elnki kitntetst mvszi s ri teljestmnyrt, a jezsuita America cm magazin pedig 1997-ben neki tlte a „kimagasl keresztyn r” kitntetst. Updike letrajznak nagy krdjele marad, hogy az r, aki 48 ven keresztl szinte minden mvvel a knyveladsok s az irodalmi kzmegtls cscsn llott, hogyan kerlhette el az irodalmi Nobel-djat (amit fjdalmas irniaknt egyik regnyben „megtlt” r-fhsnek, Henry Bechnek).
Updike mvei sokszor zavarba ejtek s botrnkoztatak, nem tmavlasztsukkal, hanem azzal az ezernyi rszlettel, amelyeket sajt bevallsa szerint is „a nemisg, a mvszet s a valls” hrmassga jellemzett. A mvelt, de hagyomnyos rtkeit s „rklt” hitt elvesztett amerikai protestns kzposztly krniksaknt egyedlll realizmussal tudott rni a magnlet mlysgeirl, a hit- s istenkeressrl, a sokszor kibogozhatatlannak tn emberi kapcsolatok egyszerre borzongat s csodlatos voltrl. Updike-ot azonban minden profanitsa ellenre is a huszonegyedik szzadi keresztyn hit egyik kiemelked krniksnak kell tartanunk. Rajongott Kierkegaard-rt s Barth-rt. Elbbitl taln az individualits mvszi brzolst, az utbbitl pedig teolgiai alapmeggyzdst rklte: az embertl – brmilyen fjdalmas is – nem vezet t Istenhez. Egyedl Isten tallhat meg mindannyiunkat. Ez minden emberi remnysg alapja.
Gyakran bukkannak fel regnyeiben a morlis, egzisztencilis vlsggal kzd keresztynek, st lelkszek, akiknek vvdsaiban rknt mindig leszmol az olcs megoldsokkal, kiskapukkal, megalkuvsokkal. Els regnyben – 28 vesen – gy r a keresztyn lelkipsztori letmodell alapdilemmjrl, kt lelksz vitjba szve:
„Te tnyleg azt hiszed, hogy az a dolgod, hogy beleavatkozz az emberek letbe? Tudom n, mit tantanak nektek mostanban a szeminriumban: pszicholgit meg a tbbi ilyet. n mskpp ltom. Azt hiszed, hogy ingyen orvosnak szerzdtettek? Hogy ide-oda rohanglj, betmd a rseket s elsimtsd a problmkat? Nem j, ez nem a te feladatod… gy rtem, nem tudod, hogy mi a feladatod: ha tudnd, bezrkznl a szobdba, s egsz nap imdkoznl… Azzal, hogy ssze-vissza futkosol itt, csak az Istentl kapott feladatod ell meneklsz, hogy hatalmasan hirdesd a hitet, amit adott. Amikor vasrnap a tekintetktl ksrve elstlsz elttk, nem nyomorsgosan kifulladva kellene feljutnod a szszkre, hanem betelve a Krisztussal, az tztl gve. gesd meg ket a hit tzvel! Ezrt jnnek a templomba, mi msrt tartannak minket? Minden mst, amit mondunk s tesznk, msok is elmondhatjk s megtehetik. Erre vannak az orvosok s az gyvdek, nem? Komolyan mondom. Hidd el! Neknk nincs msunk, egyedl csak Krisztus. Minden ms, a szp szavak meg az gybuzgsg, semmit sem r. Az rdgtl val.”
A hallig hv, templomba jr presbiterinus John Updike 76 vet lt.
----
Ezzel a cmmel jelent meg:
A huszadik szzadi hit botrnykrniksa - Elhunyt John Updike
ReformtusokLapja LIII. vf. 7. sz. 2009-02-15 Pecsuk Ott
www.reflapja.hu
|