Somogy megye dli rszn az szptei s a Rigci erdk, a Duna-Drva Nemzeti Park, s a mltn hres Barcsi sborks krnykn tallhatk a gylekezeteink. A mlt fnyes, dicssges, megkap, szinte hihetetlen. s a jelen - Isten kegyelmbl mg lteznk.
| |
DARNY
Az 1832. vben ptett "falusi-katedrlis" bellrl szp s jnak mondhat llapotban van. Angster orgonja ismt szl. Kivlrl siralmas kpet lthatnak az tutazk s a gylekezet tagjai. Itt is igaz, hogy csak a npe kltztt el, tkzben elhagyta templomt s nha a hitt is.
A gylekezet - 95 f felntt - Isten Igjbl szeretne lni. Magyarsgukat, a fal s a gylekezet gy is rzi, hogy Erdlyi testvrgylekezettel s testvrfalval tartjk a kapcsolatot.
A jelen nehz regnek s fiatalnak egyarnt. Az egyik mr nem tud dolgozni, a msik nemhogy munkt, mg munkahelyet se tall.
| |
Reformtus Gylekezet Darny 7988 |
| |
Presbiteri Konferencia 2011.04.16 Darny |
| |
Reformtus Gylekezet Homokszentgyrgy 7537 |
| |
HOMOKSZENTGYRGY
Esperesi szkhely is volt kztt, Barakonyi Kristof II. esperes-lelksz. Gylekezet llekszma ekkor 900 f. - Ksbb magyar Honvdsg teleplt a faluba. Ma a laktanya is, a rabl s mindent pusztt id markba kerlt! Ma a Gylekezet a maradk 16 keresztynbl ll. Hsgesek. Konfirmcii fogadalmukat tbb vtized utn is megtartjk.
A gylekezet templompt lelksze id BEGEDEY PTER 1782 - 1834-ig 52 ven t szolglt. Fia, - a tzvsz utn a parkit s iskolt ptette ujj - BEGEDY PTER 1835 -1882-ig 48 ven t volt lelkipsztora a gylekezetnek. Az fia volt Begedy Istvn Istvndi esperes-lelksze volt 1863-1919.
| |
Reformtus Gylekezet Istvndi 7987 |
| |
ISTVNDI:
A 16. szzadban kt temploma is volt, az egyik kttorny ... Szigetvr eleste (1566) utn a trkk - mint sok ms templomot Somogyban – lebontatjk, a msikat kivlthatja brok Gyrgy 100 tallrrt. Fal megmaradt, mg fejldtt is. Trtnelem viharai nem kerltk el. De npe maradt.
Mikor elvettk tle "a fldet;" mindent elhagyott. Falut, hzat, fldet, rokont, otthont, egyhzt, temett - templomot. Van amelyik romokban van, van amelyiket maga tett romm. Amit nem tett meg a harcok, a puszttsok, a vgveszly idejn, azt megtettk, amikor lba all s kihztk a talajt.
j npe is van a falnak, rgen a cignysoron laktak vagy a fal krnykn - ma romknak, is nevezik, k Besok akik a cigny (frfi) nevet hasznljk. Falu lakosainak 2/3 rszt k alkotjk. 1930 krl 90 roma lt, itt ma kb. 470 f.
| |
KLMNCSA.
vszzadokon t hres mezvros volt. Kereskedi Debrecentl Bajororszgig jrtak. gy lett kiemelked szerepe a XV.- XVI. szzadban. Mtys kirly prpostja Klmncsehy Domonkos a nagy tuds s megbzhat diplomata, majd a reformci korban a XVI. szzadi Debrecen els reformtora is itt szletett: Klmncsehi Snta Mrton. Ksbb a szzad els tuds teolgus-reformtora, - Aki itt "lesz a helvt irnyzat" kvetje s itt alapt reformtus fiskolt s lesz a trsg els pspke is: Szegedi Kis Istvn. Igaz, itt veti fogsgba a trk, melybl kt v utn szabadul. Ma egy kis zskfal...500 f 70 reformtus.
Sajnos, hre is megkopott, hiszen ma mr nem a mlt ktelez. Akit nem Isten Lelke vezrel, elvgja gykereit s gymlcstelen letvel pldzza - Sinka Istvn szavai - "A szllnek dessgt sose zleli a kar..."
| |
Reformtus Gylekezet Klmncsa 7538 |
| |
|
Reformtus Egyhz
Dunntuli Reformtus Kntorkpz
| |
|
|
9. A keresztny filozfia jjszletse. |
A keresztny
filozfia
jjszletse!
RENCSNYI DVID | 2008. jlius 27.
Az t a termszetes teolgihoz vezet
http://kontext.hu
A Christianity Today egyik legutbbi szmban William Lane Craig, amerikai filozfus az angolszsz keresztny filozfia renesznszrl kzlt terjedelmes tanulmnyt.
Bizonyra sokan rzik gy a kzelmltban megjelent ateista sikerknyvek miatt, hogy a gondolkod, mvelt ember szmra az istenhit j esetben knoss kezd vlni. A mai legismertebb j ateista szerzk - Richard Dawkins, Sam Harris, vagy Christopher Hitchens - azonban mintha nem akarnnak tudomst venni a modern filozfiban vgbement forradalmi vltozsokrl. Tovbbra is olyan filozfiai nzeteket kpviselnek, amelyeket mg az elz nemzedkek ateista filozfusai hirdettek meg.
A mlt szzad 40-es, 50-es veitl kezdve az ateista filozfia egyik meleggynak tekintett logikai pozitivizmus (amelynek kpviseli azt lltottk, hogy az Istenrl szl vita rtelmetlen, mert ltezse nem igazolhat) gyakorlatilag sszeomlott, mert a gondolkodk rbredtek, hogy maga az igazolhatsgi elmlet sem igazolhat. A filozfia fokozatosan kezdett visszatrni azokhoz a krdsekhez s mdszerekhez, amelyeket a logikai pozitivizmus httrbe szortott. Ennek a fordulpontnak lett az eredmnye a keresztny filozfia renesznsza.
A fordulpontot 1967-re tehetjk, mikor Alvin Plantinga kiadta „God and Other Minds: A Study of the Rational Justification of Belief in God” (Isten s ms elmk: Tanulmny az Istenbe vetett hit racionlis igazolsrl) cm rtekezst. A kvetkez vtizedekben Plantingt egy sereg keresztny filozfus kvette, akik j dinamizmust leheltek az angolszsz filozfiba. Az ateizmusnak, br mg mindig dominns nzet az egyetemeken, szembe kell nznie a keresztnyek ltal megfogalmazott j elmletekkel.
A keresztny filozfia jjledsnek hatsra megntt az rdeklds a termszetes teolgia irnt, amely nem a kinyilatkoztatsbl kiindulva kvnja Isten ltt bizonytani, hanem a racionlis gondolkodsra tmaszkodik. Kpviseli szerint Isten lte a termszetes sz fnynl belthat s bizonythat.A mai termszetes teolgiban a kozmolgiai rv, a kalm tpus kozmolgiai rv, a teleolgiai rv, a moralitsbl vett rv s az ontolgiai rv szmtanak legfontosabbnak.
Kozmolgiai rv
A kozmolgiai istenrv vdelmezi szerint az univerzum tl van tr s id hatrain, gy ltnek oka is tl kell legyen ezeken a korltokon, azaz nem lehet materilis. Az rv, melynek legismertebb vdelmezi Alexander Pruss, Timothy O’Connor, Stephen Davis, Robert Koons, s Richard Swinburne gy hangzik:
-
Minden, ami ltezik, rendelkezik valamilyen magyarzattal, vagy okkal a ltezsre vonatkozan, ez lehet kls s bels ok egyarnt.
-
Ha az univerzum ltre van egy ilyen magyarzat, akkor az Isten kell legyen.
-
Tudjuk, hogy az univerzum ltezik.
-
Konklzi: Az univerzum ltre a magyarzat Isten.
Az rv arra tmaszkodik az els premisszban, hogy mindennek van oka. Ez vagy vgtelen regresszushoz vezet, amit a filozfia igyekszik elkerlni, vagy pedig valamifle Els Okhoz, ahogy Szent Tams nevezte Istent.
A msodik premisszval addhatnak gondok, ugyanis knnyen rhzhat, hogy egyszeren nknyes kijelents. De ha jobban megvizsgljuk, akkor lthatjuk, hogy mgsem cfolhat knnyen. Az univerzum tl van tr s id hatrain, emiatt magyarzata is tl kell legyen ezeken a hatrokon, vagyis nem lehet materilis. Az anyagi ltezkn tli ltezk pldul a szmok, vagy a halmazok, de lehet akr egy rtelmes elme is. Mivel az absztrakt objektumok nem szerepelhetnek semminek az okaknt, ezrt az univerzum oka egy termszetfeletti elme kell legyen, melyet Istennek neveznk.
A kalm tpus kozmolgiai rv
Gykerei a 9. szzadi iszlm filozfiai, teolgiai gondolkodsba nylnak vissza, megfordtja a hagyomnyos kozmolgiai rv bizonytsi sorrendjt. Ismertebb mai vdelmezi: Stuart Hackett, David Oderberg, Mark Nowacki s William Lane Craig. A ttel gy szl:
-
Mindennek ami ltezik, oka van.
-
Az univerzum ltezik.
-
Ezrt az univerzumnak is kell legyen oka.
Az els premissza rtelmt mr megvizsgltuk a kozmolgiai rvnl, ezt senki nem vonja ksgbe. A msodik premisszt azonban az ateistk elutastjk, azt lltva, hogy a vilgegyetem rktl fogva ltezik.
Csakhogy nyoms filozfiai s tudomnyos rvek szlnak amellett, hogy a vilgegyetem nem lehet rk. Filozfiailag nzve a vgtelen mlt ttele abszurd. Ha a vilgegyetem idben rkkval, akkor az elmlt id vgtelen mennyisg. Ez slyos filozfiai problmkat vet fel: ha a mgttnk lev id vgtelen, akkor hogyan rkezhetett el a jelen pillanata? Hisz ha vgtelen mennyisg esemny elzi meg a jelen idpillanatot, akkor vgtelen idnek kellene elmlnia ahhoz, hogy elrkezznk a jelenbe. A vgtelen id sohasem vezethet el a jelen pillanathoz.
A kalm rvbe az elmlt vszzadban j letet lehelt a rohamosan fejld asztronmia s asztrofizika. Meggyz bizonytkok szlnak amellett, hogy az univerzum idben nem vgtelen, pontosan meghatrozhat a kezdete, mely 13,7 millird vvel ezeltt trtnt s Nagy Bumm nven ismerjk (az apr pontba srsdtt vilgegyetem hatalmas robbans kvetkeztben a msodperc trt rsze alatt kitgult).
A Nagy Bumm elmlet azrt rdekes, mert tulajdonkppen a semmibl eredezteti az univerzumot. Az sszes anyag, energia, az id, de mg az r, vagyis a semmi is a Nagy Bummal vette kezdett. 2003-ban olyan kozmolgusok, mint Arvind Borde, Alan Guth, s Alexander Vilenkin bebizonytottk, hogy az olyan univerzum, mely folyamatosan tgul, mindenkpp kell rendelkezzen egy kezdeti ponttal. Ahogy Vilkien mondta: „A kozmolgusok tbb nem bjhatnak a vgten idej univerzum lehetsge mg. Nincs menekvs, szembe kell nzzenek a kozmikus kezdet lehetsgvel.”
Jllehet a teleolgiai, vagy tervezsi rv, az egyik legrgebbi s legvitatottabb istenrv, ma is sokan elfogadhatnak tartjk. Legismertebb mai vdelmezi: Robin Collins, John Leslie, Paul Davies, William Dembski, Michael Denton.
Az intelligens tervezs kpviseli manapsg azokra az jonnan felfedezett mozzanatokra fkuszlnak, amelyek az univerzum finomra hangoltsgt mutatjk. Ha csak egy kicsit is eltrnnek az adott matematikai llandk, a fizikai trvnyek, melyek univerzumunkat alkotjk, akkor az letet biztost egyensly nem ltezne, s a vilgegyetemben nem jhetett volna ltre semmilyen l szervezet.Ezeket szem eltt tartva gy rvelhetnk:
-
Az univerzum finomra hangoltsga vagy fizikai szksgszersg, vagy vletlen, vagy tervezs miatt van.
-
A fimomra hangoltsg nem lehetsges sem fizikai szksgszersg, sem vletlen miatt.
-
Ezrt az univerzumot valaki tervezte.
A 2. premissza magyarzatra szorul. A vletlent a mai filozfia eleve kizrja, valsznsge ugyanis annyira alacsony, hogy vdelmezi knytelenek elfogadni a vgtelen szm, rendszer nlkl elosztott s hangolt univerzum (multiverzum) hipotzist.
Nyilvnval, mutatnak r az ateista filozfusok, hogy az univerzumok vgtelen sorozatban csak abban az egyben figyelhetjk meg a finomra hangoltsgot, amelyben ez lehetv tette az let kialakulst. s mivel csak ezt az egy univerzumot figyelhetjk meg, gy tnik szmunkra, mintha az egyensly rtelmes tervezs eredmnye lenne.
Errl folynak ma a leghevesebb vitk a teleolgiai rvvel kapcsolatban. A keresztny filozfusok kizrjk a multiverzum elmletet.
A moralitsbl vett rv
Az rv vdelmezi: Robert Adams, William Alston, Mark Linville, Paul Copan, John Hare s Stephen Evans megvdte az erklcs ltbl vett rvet Isten mellett.
-
Ha Isten nem ltezik, akkor nem ltezhetnek objektv morlis rtkek sem.
-
Objektv morlis rtk ltezik.
-
Isten teht ltezik.
Az rv arra tmaszkodik, hogy mivel az ember kpes megklnbztetni a jt s a rosszat, kell ltezzen egy fels hatalom, amely ltrehozta ezeket az rtkeket, mert ha nem ltezne, akkor az ember az llathoz hasonlan nem tudna klnbsget tenni erklcsi dolgokban.
Ontolgiai rv
Szent Anzelm hres istenrvt sokan vdelmeztk s jrafogalmaztk mr: Alvin Plantinga, Robert Maydole, Brian Leftow s msok. Anzelm szerint Isten a leghatalmasabb elkpzelhet valami. Ha el tudnnk valamit kpzelni, mely nagyobb, mint Isten, akkor az lenne Isten. Ezrt Isten a legnagyobb, mindentud, mindenhat, tkletesen j s ltezik minden logikailag lehetsges vilgban.
-
Lehetsges, hogy ltezik egy maximisan hatalmas lny (Isten).
-
Ha ez lehetsges, akkor az is lehet, hogy ez a lny ltezik nhny lehetsges vilgban.
-
Ha ltezik nhnyban, akkor lteznie kell mindben.
-
Ha egy ilyen lny minden vilgban ltezik, akkor a minkben is kell ltezzen.
-
Isten teht, a maximlisan hatalmas lny ltezik a vilgunkban.
A msodik premissza utn az rvels ktsgbevonhatatlan. A filozfusok megegyeznek abban, hogy ha Isten lte lehetsges, akkor Istennek lteznie is kell. A krdst teht gy kellene feltenni: Lehetsges Isten ltezse?
Ezek utn az ateistnak fenn kell tartania az llspontot, hogy Isten ltezse nem lehetsges. Bizonytania kell, hogy Isten lte inkoherens, mint pl. a hzas agglegny, kerek kocka, stb. Isten ltezsnek hipotzise azonban nem tnik inkoherensnek. s ha Isten lte lehetsges, akkor lteznie kell.
| |
|
|
|
| |
Somogyi Reformtus Egyhzmegye |
Csurgi Csokonai Vitz Mihly Reformtus ltalnos Iskola, Gimnzium Kollgium s Knyvtr
http://www.csvmrg.hu
Jvendls az els oskolrl a Somogyban
Ht, mzsknak szentelt
Kies tartomny!
ly szmkivetve volt
Nlad minden tudomny?
Ht csak sertst nevelt-
Itt a makk s haraszt?
Ht csak kansznak termett
A somogysgi paraszt?
Istenem!
Senki sem
Vette szbe,
Hogy e rszbe
rva mg Somogy!
Hny j sz lett vadd,
Hogy nem mveltk?
Hny polgr bnyikk?
Hogy jba nem neveltk!
Dudva lenne a dudvk
Kzt az anansz:
Kansz marad akinek
A nevelje kansz.
Ht mr, hogy
A Somogy
- ily tudatlan,
Formlatlan,
Ki a hiba?
Debrecen s Patak
Messze estenek
Ide, hol a mzsk
Nem is esmrtettenek.
Ami kevs pnz bejtt,
Kt-hrom pra,
Nagyobb dologra ment el
Borra avagy disznra.
A szegny
Prlegny
Vagy bodnrnak,
Vagy betyrnak,
Vagy zsivnynak llt.
h, szomor sorsa
Egy szp megynek!
Hol a magyar lelkek
Megvetve hevernek.
h, nem fj- a szve
Minden magyarnak,
Hogy a magyar fiakkal
Gondolni nem akarnak?
De tn j
Oly id,
Melyben nknk
A vidknk
j Hlikon lesz. -
Csokonai Vitz Mihly
sszes kltemnyei
| |
ZSOLTROK, DCSRETEK, HALLELUJK |
| |
Ptor Imre fordtsa: Klvin tanulmny |
| |
|
Darny Angster Orgona 1903
| |
2018 - 61 ves lenne!
Honlapokon
Midn a roncsolt anyagon
Diadalmas lelked megllt;
S megnzve btran a hallt
Hittel, remnnyel gazdagon
Indult nem fldi takon,
Egy volt kzs, szent viga- szunk
A LLEK L: tallkozunk! Arany Jnos |
DESANYJA
zv Jakab Istvnn Cserveni Ibolya
12 vi zvegysg
38 vi gyszols utn,
2017 mjus 3.-n Hazatrt Teremtjhez.
Megsznt sirsaitl, gysztl
s fjdalmtl.
lt 84 vet.
Nyugodjk bkben
Termszetes, hogy e mappa, a fnykpekkel egytt a honlapokon marad, mindvgig!
|
| |
|
Istvndi orgona 1872
| |
|
|