Mezei Mria: Ksznt ksznet
Mezei Mria, a budapesti Nemzeti Sznhz kivl mvsze oktber 18-n volt hetven ves. vek ta nem ltjuk t a sznpadon: slyos betegen oxignpalackhoz ktve az emlkeinek l budakeszi hzban. Kecskemten szletett, de gyermekkort, ifjsgt Szegeden tlttte, innen indult el a vilgot jelent deszkkra is. Visszaemlkezseinek kszl ktetbl most azt a fejezetet kzljk, amelynek els rszt a Tmrkny gimnzium nnepsgn, 1972. oktber 21-n a szegedi Nemzeti Sznhzban mondotta el, a tbbit pedig ugyanannak az vnek decemberben rta, de az idn jniusban nhny – dltem szedett – megjegyzssel kiegsztette.
Kedves nnepl Kznsg!
Engedjk meg, hogy elszr is megmondjam, milyen boldog vagyok, hogy itt lehetek nk kztt. Boldogg tesz, hogy a Tisza-parti, szp, piros tgls gimnzium nneplyn negyvenngy v utn jra fllphetek.
Hiszen nyolc ven keresztl, amg az iskola nvendke voltam, nem lehetett olyan nneply, hogy a tornaterem dobogjn meg ne jelenjek. Az a dobog volt az n els sznpadom, vagy ha gy tetszik, a starthelyem.
A plya, amelyet befutottam, hossz tv terepfuts volt, hol hegynek, hol vlgynek vezetett. Megfordultam az orszg s Budapest szinte valamennyi sznpadn s sok-sok dobogjn is, de fllptem Szabadkn, jvidken, Kolozsvrott, Prizsban s Stockholmban, Kanadban s New Yorkban.
Szp s fraszt futs volt. Szinte 40 vig tartott. Kt vel ezeltt, tmenet nlkl, menet kzben, kidltem a sorbl, s orvosi tancsra fl kellett adnom a tovbbi versenyt.
Most, hogy itt llok jra, rgi starthelyemen, valahogy gy rzem magam, mint aki mgis clba rt. Ezrt, ahogy illik, ksznetet mondok azoknak, akik flkszlsemben valaha megsegtettek.
Szeged vrosnak ksznm legszebb emlkeimet, hiszen hromves koromtl huszonkt vesig itt ltem.
A gimnziumnak ksznm humn mveltsgemet s azt, hogy csirjban flismertk, s kihajtani segtettk sznszi tehetsgem. s hadd ksznjem meg errl a helyrl, ahov olyan nehezen engedett fel, letem rtelmt: az Igazsg szeretett, apmnak, dr. Mezei Plnak, az igaz embernek, aki 1913-tl 1938-ig – 25 ven t – itt Szegeden vdte az gyet, minden igaz gyet, s itt is halt meg korn, egy kopott kabtban.
letnek-egyetlen eredmnye vagyok.
A sznszetet apm hazugsgnak tartotta, nem hitte, hogy lruhban is lehet harcolni az igazsgrt. Utam vgn hadd valljam be, apm, igazad volt. Oly hamar brmm vlt lruhm hiba tpdesem 30 ve, hsom is vele szakad mr, ha nha, mint itt ma, valdi lnyemmel kvnok megszlalni...
A ksznet, a hla s a szeretet virgaiknt nyjtom t annak a hrom kltnek – aki legkzelebb ll e tjhoz s e tjbl ntt emberhez: hozzm azt a hrom verst, amely legjobban kifejezi mondanivalmat.[1]
Az nmagt gyvdd felnevel kecskemti meztlbas, gatys, napszmos kisfi hzitantmul Petfi Sndort vlasztotta.
Szegeden, az Ipar utca 16. sz. alatti magasfldszintes, ngyablakos, hromszobs, frdszobs „ri” laksnak ebdlasztalt krll kis csaldjnak gy olvasta fl estnknt Petfi verseit, ahogy msutt a biblia textusait szoktk. A gzvilgts, gyngyrojtos lmpaerny alatt, mostohaanym s nvrem kzimunkzott, n Erzsi cseldnk lben, apmmal szemben hossz estken t ttott szjjal hallgattam Az apostol igit. Nem sejthette szegny apm, milyen vgzetes szerepet diktl sznsznek szletett dundi kislnya lelknek fehr lapjra...
A verset – a legkedvesebbet – amely vtizedek ta minden msoromban, mindentt elhangzott elszr tombol siker jszegedi szabadtri fllpsemkor mondtam el – boldog radsnak.
Hadd mondjam el itt ma, a szp szegedi sznhz sszegez hlaadsnak s biztos bcszsnak.
Az n igazi szlfldem: az pl, szpl Szeged rgen lebontott Ipar utcja, hiszen ott nttem fel, s mert csak emlkeimben ltezik, semmit nem vltozott. Mita kifulladtam, egyre tbbet futkrozom rajta... Agyammal szemben a rgi Templom tr flnagytott kisznezett fnykpe fgg. Vletlenl ppen szletsem vben, 1909-ben kszlt, s rgi jtsztrsam, egy Templom tri gyerek, Altmann Sanyi, a 60. szletsnapomra hozta ajndkba.
Mita oxignpalackhoz ktztt mentcsnak a ltem, nha a Templom tr gzlmpjtl oldom el az gyam, s beevezek csendesen az Ipartestlet sarkn „a vilg legszebb utcjba”. Hiszen a Tiszhoz vezet... Az utcban mindenki rgen alszik mr... De a Tiszn st a nap! Elnylok csnakom fenekn, s boldogan hallgatom a fnyben frd halak halk csobbanst...
Hzunkhoz kzel lakott Juhsz Gyula az desanyjval, minden reggel ott futott el az ablakunk alatt szakllasan, spadtan, g szemekkel. Hajszolt volt s riadt. Gyermekkoromban fltem tle. Ma tudom: klt volt, teht igazsghordoz, egy igazsg nlkli vilgban.
Juhsz nnit mi, az Ipar utcai s Templom tri, rkk vistva rohan, nfeledten jtsz gyerekek, nagyon szerettk. Mindig kaptunk tle valamit, hol zsros kenyeret, hol simogatst. Tkletes anya volt, ht tudta, hogy minden, ami l, szeretetbl l. Amg feln, abbl, amit kap, azutn pedig abbl a szeretetbl, amelyet ad msoknak. De nehezen tanultam meg ezt az egyszer, de milyen boldogt ttelt.
A hivatalos tananyagban a 20-as vekben termszetesen nem szerepelt, mint egyetlen „nyugatos” klt sem. Mi, az akkori tizenvesek, ket tztk a zszlnkra. Verseiket megszereztk, msoltuk, terjesztettk. Tizent ves lehettem, mikor az els Juhsz Gyula-verset a tornateremben elmondtam.
Mita megnyomorodtam, s a Szeretet iskoljban lassan tananyagg lettem, a Keresztre feszttett Igazgat lbnl kuporogva, a hozzm beosztott gyermekek bizony nha megszomortanak. Bizonyosan rosszul fogalmaztam meg magam, azrt vizsgznak olyan nehezen bellem jelesen, az idnknt cserld legjobb tanulk is.
A Tmrkny Istvn Gimnziumhoz a nagy tant, Jzsef Attila illik. Egyetlen egyszer kezet fogtam vele. Tizenhat ves, hi, kvr, bekpzelt „irodalmr” voltam mr, de mert szegny pattansos volt, s izzadt a keze, nem hittem el rla, hogy igazi klt.
Ki sem nyitottam akkor megjelent versesfzett. Buta-buta kislny kortrsa a Csodnak! Bizony, a kortrsak butasga, sketsge, kznye, gyllete, irigysge... teht szeretet-nlklisge lte meg t. Nekem magamnak mi mindenen kellett tmennem, mg flismerten ezt a legrvbb testvrt; amg megrtettem ezt a nagy tantt, aki az igazsgbl tpllkoz emberszeretetvel tant, lzt, melegt, vigasztal, szeret: ltet ma bennnket, s tartja letben ezltal nmagt, mindaddig, amg igaz szt befogadni tud ember lesz a fldn. Ez a valdi halhatatlansg.
zenet
des, kk szemhj, enyhn rzsos szj, miniszoknys kicsi lnyom, ott a szegedi sznhz sivr ltzjben, krlek, olvasd be a mikrofonba, amelyet olyan flszabadult riporteri knnyedsggel tartottl gtlsos magam el, hogy csak dadogni tudtam, ezt az zenetfle levelet.
Hrom ve, mita bezrdtam Budakeszire, mozgsi terletem hnaprl hnapra szkl. Napi egyrs stm a brtnudvaron: a Boldogsgoszt Sznhzat krllel kis erdn, amelyet brtnrm, 15 ves Pter kutym felgyelete alatt vgzek, lassan fl rra fogy. A sznhzhoz vezet rnykos, bozontos erdei t naprl napra meredekebb. Kis lzaim sokszor napokig gyban tartanak, mint mikor hozztok kszltem indulni. Nagyon fltem a terhelstl – a fizikai kudarctl. De nagy er van a szegedi levegben s az akaratos alfldi llekben.
Amire nem volt plda sokat utaz letemben, a fllpst megelz este tterembe mentem, s milyen jl tettem. A Tiszban varzshalszlevet ettem, mert – fiatal lettem. Alig aludtam, mgis friss maradtam. A sznpadhoz vezet ktemelet lpcsn knnyedn mentem, s a vrakozst a tlfttt ltzben semmibe vettem...
Aztn a sznpadon elbortott szeretetetek tapsa... Nem a gyngesgtl; az rmtl kezdtem remegni s srni. Elzrt s kirlt akkumultorom feltlttttek; azta is a ti ertkbl lek, s ksznm, hogy fnylek.
Este itthon mr igazgattok kszn tvirata vrt. Aztn jtt maga, s pirospozsgs tskjbl ajndkaitokat elbem rakta...
, ez a kis sznyeg! Pontos mrett ugyan ki sgta meg nektek? Agyam mellett csnyskod suszterszkemet keleti szpsgvel eltakarja, de felidzi annak a rgi, tizenhat vesen s mellkesen apmnak sztt kis sznyegnek emlkt, amelyet szegny, csdbe jutott gyvdsge segtjl, a 20-as vek vgn knkeservvel vsrolt szvszknkn, szorgos kez, kicsi mostohaanym s nvrem kztt kznysen, gy flkzzel, ajndkba csomztam. Engedjtek, hadd lssam ezt az ltalatok szttet most mr, amg lek, blcs apm megbocst szeretete jkedv jelnek.
mulva forgatom nyomdtok gynyr kntsbe ltztetett termkeit. Ht honnan tudttok, hogy rettsgi ttelem: Dugonics s a magyarosok iskolja volt? Ez az aranyos mini Dugonics milyen szp minicsodja az n vletlent el nem ismer nagy-nagy hitemnek.[2] letem els csodjt: latin rettsgim trtnett rg elfogyott Nvjegy cm knyvecskmben olvashatntok, ha knyvemet kinyomtathatntok. Hiszen gyis nektek kszlt, mint n magam.
De vajon, ti ltjtok-e, rtitek, s valaha meghllni igyekeztek-e mai iskolnk csodval hatros lehetsgeit?
Ti szobrsz, zensz, fest, grafikus tehetsg lnyok s fik, flmritek-e a tkletes flkszlsi alkalom jelentsgt? Az egyforintos ebdtl az iskolajsgig mennyi ldozat, pnz, figyelem, szeretet, lemonds feszl. Bizony, az egsz orszg! Ugye, nem hagyjtok cserben!
Tallkoztam kinn a vilgban szanaszt futott, hltlan magyarokkal. Ha hazaltogatnak, hazudnak. Hozzm kinn szintk voltak: boldogtalanok. Ha nem azok, se nem emberek, se nem magyarok. A boldogsg, kedveseim, a magunkfelejt szeretettl hajtott, egy nyelvet beszl s egy nyelvet vall kzssgrt vgzett sikeres munka rme.
Riaszt fogalmazs ttel ez, de micsoda fnyl bizonytk akr ez az n nlatok tett ltogatsom is s eredmnye: mai boldogsgom. Ksznm nektek!
S most tedd flre a mikrofont, miniszoknys, mosolyg szem kislnyom. Neked kln, halkan s dadogva megksznm, hogy letem legszrnybb bnnek terht lesimtotta rlam puha kezed, mikor a bcszskor tleltelek.
– Ne tessk srni azrt, hogy nincs gyereke, hiszen aki egyszer szavalni hallotta, gy is rkre a gyerekv lett.
Vilgos, tiszta hangod fnyes pengje flhastotta a lelkem mlyn rejtz iszony titkom mrgez gennyes kelst...
Annyi ids lehettem, mint te most, s mr tl voltam a nyolcadikos osztlyvizsgn, amikor apm tilalmt kijtsz, szdlt szerelmem kbulatbl s feleltlen ostobasgombl fleszmlve, a rettegve flkeresett orvostl megtudtam, hogy Chopin s Schumann kis sovny lmodja, lelkiismeretlen, 22 ves joghallgat szerelmem, Tibor knnyelmsgnek ajndkaknt thnapos terhes vagyok.
Nem tudhatod, hogy 1928-ban mit jelentett ez!
Hallt. Nekem, vagy apmnak, vagy a gyereknek. Hrom hetem volt a dntsig s az rettsgi vizsgig.
Hromves koromtl zaklattam apmat, sznszn akarok lenni! Hallani sem akart rla. Most sznta r magt, mgiscsak felvisz Hevesi Sndorhoz, dntse el : sznszn vagy tanrn legyen bellem. B matrzblzomban, 65 kilsan, Ady Dalok a labdatren cm verst mondtam, s a hallra gondoltam...
Hevesi villjnak halljban, a flhomlyban, Olmposzi rasztala mgl flllt s megforgatott:
– Fogyjon le tz kilt, s sszel jelentkezzen az akadmin.
Szp, bszke apm boldogan hajlongott, de hazafel a vonaton rtetlenl szidott, mirt nem rlk, hiszen rgi nagy vgyam, gy ltszik, mgis teljeslt.
Kt htig bezrkzva a kisszobba, anym rvabarna gyn heverve vagy zros kis rasztalnak dlve, a nyitott ablaknl a becsukott knyvekre knyklve, a gyilkossgra kszldtem. Az ezer emlkkel bentt, mesktl zajos nagy, udvaron, az ottfelejtett tpt bazaltkockkbl sszedoblt kraks – boldog gyermekkorom varzsos sznpada – flelmesen tornyosulni kezdett, s fenyegetn megldult felm...
Jeles rett lettem, s jutalmul – mert krtem egy hnapra Kecskemtre mentem.
Vendgltm – apmk bartja, a fehr szakllas, kk szem, pasztell szn s hang, estnknt borocskt iszogat, halkan Bachot hegedl jogakadmiai tanr volt. De csak felesge, a modern, okos, rkk nevets a szz cigaretttl rkk khg Margit volt a cinkosom.
Nem tallt vllalkozt Kecskemten az letveszlyes s brtnnel fenyeget mttre.
zvegy desanyjn lskd szerelmem titokban eladta nyaraljuk zongorjt, s „biztos pesti cmet” szerzett.
Aljas klvrim hat napig tartott.
Reggel jkedven elkszntem Sndor bcsitl, hogy megyek a szkti strandra, s flltem Tibor mell a Szeged fell rkez gyorsra.
Az ismeretlen s flelmes Pesten gyalog botorkltunk mindennap a Kfarag utcig, hiszen az orvos ezer pengt krt a gyilkossgrt. Riadtan s nmn ltnk a lefggnyztt, stt, jdszag vrban, mg a szrs, feltrt ingujj kar be nem intett naponta – elkezelsre. Stteds eltt, mindennap, jkedven, ahogy illik a strandrl, haza is rkeztem Sndor bcsikhoz.
Az tdik napon, kifesztve a vizsgl padon, iszony szr fjdalom! Hallom, ahogy vrem kopogva-csobogva csorog...
– gy. A vz elfolyt, a magzat elhal. Holnap pontos legyen, a mtt halaszthatatlan!
Kecskemten apm tvirata vrt:
Marsi azonnal jjjn hazai
Reggel Margit Szegedre, n Tiborral az lembe fojtott gyermekkel Pestre utaztam.
A rendel res volt. Leszjazott.
– Nem rzstelenthetem, csak a fjdalom fokozati klnbsgei utn igazodhatom. Figyeljen s jelezzen! Nem akarok brtnbe kerlni!
Az id megllt.
Figyeltem, jeleztem...
Mikor a kt szrs kar leemelt, meglttam a vdrben a vres hscsomt, cafatt tpett kis lbakat, s egy cspp kis kz utnam nylt...
– Fi volt. Most itt a dvnyon pihenjen egy rt.
Tibor fikert hozott.
A msodik emeletre alig tudtam felmenni. Margit nyitott ajtt. Lefektetett.
– Megltott valaki Tiborral a pesti vonaton, mindent el kellett mondanom apdnak. Kveteli: azonnal menj felesgl Tiborhoz, s sszel iratkozz be a blcsszetre. Nem akar tbbet ltni.
Szemembl a knny, mellembl a tej megeredt, s elfolyt haszontalanul, mint az letem.
Soha tbbet nem lehetett gyerekem.
Vigyzzatok! Mondd meg mindenkinek, kiltsd mindenkinek: Vigyzzatok! Szp szabadsgotokat–nkntes fegyelemmel rizztek. Ne csnyuljon szabadossgg!
A szerelmeskeds szennyes rm.
A kvncsisg, nyugtalansg, sznalom; ajndkozsi vgy – nem szerelem! A **szerelem egyszeri s szent Titok. Lnyege a Szeretet. Ha vezet, elbb- utbb rtallsz arra, aki keres...
n 22 vvel ezeltt Alcston ismertem fl, s pr ht mlva Mriraremetn bztam r magam teljesen, s kijellt trsam szinte azonnal-megtallt. Igen, , aki nlatok is mindig mellettem llt, a ktmteres, szl, kicsit mr kopaszod, enyhn pocakosod Jnos – a Psztor. Tizenht ve apm vigyz, szigor szeretetvel vesz krl, s olyan j hozzm, s pontosan annyi ids, mint a fiam volna, ha lne...
Furcsa rend van vilgban, kedveseim.
Vezet nlkl eltvednk, bujdosunk, bizony, el is veszhetnk.
Szeretettel lel mindnyjotokat, ha nem is anytok, de bizonyosan iskolatrsatok, ezen a szp, ugye-ugye lassan hajnalod fny ``Fldn.
1. Msorban Petfi Sndor Szlfldemen, Juhsz Gyula Testamentom s Jzsef Attila Tl cm verst tolmcsolta.
2. Szerette mondani: Nincsenek vletlenek, csak csodk! (T)
Forrs: Tiszatj, 1979. 10. sz. 33-37. 1.
|