Gykssy Endre:
Recept
– Igehirdetsnek egyik mondata hozott ide.
– rlk, hogy eljtt, foglaljon helyet, s mondja el, mi volt az a mondat.
– A flretett, az sszegyjttt harag felgylemlik, s – azt hiszem, gy hangslyozta – gyllet lesz belle, s azt li, aki gyll, lassan, de biztosan. – Ugye Pl apostolt idzte: a nap le ne menjen a ti haragotokon!?
– Errl is sz volt, de gondolom, mst is szeretne mg mondani.
– Igen. Krdezni szeretnk. Ktszer elvlt asszony vagyok. Mindkt hzassgom anym nehz termszete miatt bomlott fel, akivel egytt kellett laknunk. Nem volt ms megolds. Anym pedig kptelen volt elvgni a lelki kldkzsinrt, szinte przon tartott vele, mint kisgyermek koromban. Azt pedig egyik veje sem tudta elviselni, hogy elssorban anym „kislnya” legyek a hzassgban s ne felesg. Merem lltani: mindketten anym ell menekltek el. Mr vek ta egyedl lnk, anym s n. Egy fedl alatt, de nmn s acsarkodva, keseren, robbankony lgkrben. Hnapokkal ezeltt rmlten dbbentem r – rettenetes kimondani is –, hogy gyllm az anymat ktszer tnkretett letem miatt. De ez a gyllet valban engem l. Mg hzassgban ltem, jformn sose voltam beteg. Most ktsgbeejten rossz alv vagyok, s szntelenl fj valamim. Szdlk, a vrnyomsom ugrl, szorongsaim vannak. Megromlott az egszsgem, s egyre fogyok. Mr orvoshoz sem megyek, mert minden leletem negatv, csak ppen n vagyok pozitv, beteg. rzem, hogy ha nem trtnik valami: a magam gyllete l meg. Mondja: mit tegyek?
– Mit tett eddig?
– Imdkoztam azrt, hogy ne gylljem az anymat.
– Mita imdkozik ezrt?
– Amita tudom, hogy gyllm.
– Csak azrt imdkozott, hogy ne gyllje?
– Nem, olykor, ha tudtam, azrt is, hogy szeretni tudjam.
– Engedjen meg egy krdst. Hogyan vrta ennek a krsnek a teljestst? Tulajdonkppen mit vrt?
– Ht, hogy szeretni tudjam.
– Teht valami rzsre vrt. Ne haragudjk, ha gy mondom: valami jles, meleg bizsergsre vrt a szve krl ugye? s az elmaradt. gy van?
– Valahogy gy. De mr nem is imdkozom. Csaldtam az imban.
– Szeretnk valami mst is ajnlani.
– Azrt jttem.
– rzsekre vrt, de nem tett semmit. Arra vrt, hogy Isten tegyen az letvel valamit. gy van?
– Igen, krlbell gy.
– Pedig Isten mindent megtett rtnk a Krisztusban...
– A kereszten?
– Ott, s ezrt neknk is mindent meg kell tennnk, ami tlnk telik, hlbl. desanyjrt kellene valamit megtennie mg. Mert legtbbszr az rzsekbl lesznek a cselekedetek, de olykor az elkezdett cselekedetekhez csatlakoznak az rzsek. Vagy vltanak ki rzseket.
– De mit tegyek?
– Cltudatosan, rendszeresen s naponknt tegyen jt desanyjval s ekzben imdkozzk rte, ha mg tud.
– De mondtam, hogy gyllm.
– Meg akar gygyulni?
– Igen.
– Akkor cselekedjk, s ne keressen kibvt. Egybknt Jzus is mondott egyet s mst, mg az ellensg szeretetrl is.
– Mit tegyek ht?
– Ha most orvos lennk s receptet rnk, biztos gygyszert a gyllet s egyb betegsgei ellen, kivltan?
– Kivltanm.
– Bevenn?
– Bevennm.
– Akkor ott van papr, meg toll, diktlnk egy receptet. rja?
– rom.
– Tessk: htfn reggel mosolyogva kszntm t s megkrdezem, hogy aludt. Kedden: kitakartom az szobjt is. Szerdn: kt szelet stemnyt hozok neki. – rja csak, rja. Cstrtkn: elhvom stlni, hazafel pedig krdezgetek s hagyom t – csak t – beszlni. Pnteken: megkrem, hogy zongorzza el azt a dalt, amit gyermekkoromban szokott.
– Mr vek ta nem zongorzik.
– De krnie szabad. Szombaton: megkrem, hogy segtsen j trs gombcot fzni, mert azt jobban tudja. Vasrnap: bemegyek a szobjba, amikor lefekdt, betakargatom s megcskolom. Pont. Ismeri ezt a zenei kifejezst? Da capo al fine? Elejtl vgig. Nos, a kvetkez hten ugyangy vagy hasonlan: da capo al fine s egy ht mlva felkeres s megbeszljk a tbbit.
– A cskot is kell?
– Igen.
– Jaj!
– Mirt, jaj?
– Mert vek ta nem cskoltam meg.
– Vllalja ezt a hetet gy?
– Megksrlem.
– Isten segtse. Vrom.
Nem jtt. Hetekig nem jtt.
De egy htfn, kora reggel telefonlt. Srva: – Mikor tegnap ismt betakartam, az n hideg s kemny anym fellt az gyban, s maghoz lelte a fejem, s reztem, hogy knnyes a szeme s azt mondta: – De j vagy mostanban hozzm. – Akkor, vek ta elszr, reztem, hogy szeretem az anymat.
Aztn hozztette: – Adja msnak is oda ezt a receptet!
Tessk.
|